Új: 10 ezer forint felett ingyenes átvétel Budapest belvárosában.

Cím a „személyes átvétel" bejelölésekor megjelenik, de el is küldjük mailben.

Kérdésed, kérésed van? Hívj bátran! +36-30/098-0140
Ügyfélszolgálat H-Cs: 09-16-ig; P: 09-14-ig. Sz-V: zárva.
Ha éppen nem tudjuk felvenni, visszahívunk.

Témák, amiket fontosnak gondolunk

A vitaminokról - végre érthetően

univital.hu
2022.02.23 10:50
A vitaminokról - végre érthetően

Kicsattanó vitalitás, zsírégetés, immunerősítés, jól működő anyagcsere és helyreálló egészség...

Jól hangzik, nem igaz? Jó hírem van, ezt mind nem csak a mesebeli „élet vize” vagy a „fiatalság forrása” adhatja meg neked.

Sőt, még csak nem is kell hozzá semmi különöset tenned, mondjuk harcolnod a forrás vizét őrző sárkánnyal vagy ilyesmi.

Mit szólnál hozzá, ha valaki elárulná neked a nagy titkot, a titkát annak, hogy maradhatsz egészséges, illetve hogyan érheted el újra, ha úgy érzed, most épp nem vagy a toppon?

De mielőtt belecsapunk a közepébe, először tegyünk egy kis kitérőt és nézzük meg, mi is az az olyan sokat hangoztatott egészség és miért jó nekünk, ha van, miért nem vagyunk el nélküle?

Kis türelem, máris rátérek a lényegre!

Pár szó az egészségről

Sokszor úgy fogalmazunk, hogy az egészség a betegség ellentéte. A WHO (World Health Organization) vagyis az Egészségügyi Világszervezet ennél kicsit pontosabb, jobban behatárolt definíciója szerint az egészség a testi, lelki és szociális jóllétünket jelenti. Mi még a negyedik elemet is tegyük hozzá a teljesség kedvéért, hogy transzcendentális kérdés is fontos az ember valódi jólléte, így az egészsége szempontjából. (Ezt a WHO sem hangoztatja, holott tudományosan erősen igazolt, méghozzá több, egymástól független kutatócsoport által.)

Azért fontos kiemelni mind a négyet, mert ahhoz, hogy szervezetünk megfelelően működjön, valójában ezekre együttesen van szükség. És ha valamelyik sérül vagy nem teljesül, az hatással van a másik három, ezáltal egész szervezetünk működésére. Ugyan most a testi jóllétünket vesszük górcső alá, később, következő bejegyzésekben, mindenképp beszélünk majd életünk másik három területéről is.

Elöljáróban azért annyit mindenképp megemlítek, hogy ahhoz, hogy lelkileg jól legyünk, foglalkoznunk kell magunkkal, érdemes tisztában lennünk lelkünk működésével, ehhez pedig az egyik legkézzelfoghatóbb megoldás, ha elkezdünk olvasni a témában. Nálunk is válogathatsz bőven: különböző önismereti témájú könyveink széles választéka áll rendelkezésedre. Nézz körül webshopunkban és máris elindulhatsz az önmagad megismeréséhez vezető úton!
Könyvekért katt ide!

Ahhoz pedig, hogy szociális jóllétünk rendben legyen, ki kell lépnünk néha az online térből. Bátran hívjuk meg barátainkat, találkozzunk családtagjainkkal és legyünk sokat szeretteink körében. Bár a világ ma nem ezt sugallja és igyekszik eltávolítani egymástól minket, ismerjük fel és tegyünk ellene, mert ahogy Wass Albert is fogalmaz: Együtt erő vagyunk, szerteszét gyöngeség.”

Fontos megjegyeznünk azonban, hogy ez, az egészségünk egysége nem állandó, stabil állapot, hanem ahogy körülményeink, életvitelünk, kapcsolatunk a környezetünkkel és a többi emberrel változik, úgy változik ez is folyamatosan. De a jó hír az az, hogy a szervezetünk öngyógyító folyamatai működésbe lépnek, ha megteremtjük számára a megfelelő körülményeket. Érdemes tehát résen lennünk és egészségtudatos magatartással élnünk a mindennapokban, hogy fenntarthassuk ezt az egységet.

Egészségtudatos magatartás? Például, hogy sok folyadékot igyunk, mozogjunk rendszeresen és együnk változatosan? Talán most az jár a fejedben, hogy te ezekre már mind odafigyelsz, sőt, minden nap fogyasztasz elegendő gyümölcsöt és zöldséget, és mégis, valahogy érzed, hogy valami nem oké. Valahogy, valami még mindig nem az igazi. Talán azt gondolod: ó, semmi komoly, csak egy kis fáradtság. Egész nap rohanok, nem is csoda. Vagy: szorongok, de hát manapság már ki nem? Esetleg: nem tudok igazán koncentrálni, hogy is tudnék, ha éjszaka sem alszom eleget...?

És ezekből az eleinte még csak apróságnak tűnő, bosszantó dolgokból szépen lassan egyre több lesz, míg már nem csak bosszant majd, hanem egyenesen megnehezíti, esetleg el is lehetetleníti a mindennapjainkat és azt, hogy az életünket élvezni tudjuk.

Pedig – és itt a titok nyitja – az életet egyáltalán nem muszáj végigszenvedni. Sőt, tovább megyek, az életet akár még élvezhetjük is!

És ezzel el is érkeztünk a lényeghez: mit tehetünk mi azért, hogy testünk egészséges maradjon, mi a kulcsa a fiatalos kinézetnek és az energiaszintünk növelésének? Nos, az egyik testi megoldás a vitaminok területén található. Viszont amilyen egyszerű, pont annyira fontos, hogy a mindennapjaink részévé váljanak ezek a szerves vegyületek, mert ezek nélkülözhetetlenek az emberi szervezet számára!

Térjünk is rá gyorsan, melyek a legfontosabb vitaminjaink, mire jók és mi történik velünk nélkülük, ugyanis hidd el, soha nincs késő elkezdeni az önmagunkról való gondoskodást!

Legfontosabb vitaminjaink

 

A-vitamin: fontos növekedéshez, a csontfejlődéshez, a látás és a hámszövet épségének fenntartásához. Hiányát szürkületi vakság vagy a bőr kiszáradása jelezheti.

 

B1-vitamin (tiamin): Az idegsejtek és az izmok megfelelő működésében, illetve az anyagcsere-folyamatokban játszik szerepet. Hiánya étvágytalansággal, ödémával, szívritmuszavarral, a bélrendszer mozgásának lelassulásával, depresszióval és szorongással jár.

 

B2-vitamin (riboflavin): elengedhetetlen a vörösvérsejtek képződéséhez és a növekedéshez. Enyhíti a szem fáradtságát, fontos szerepet játszik a szürkehályog megelőzésében és kezelésében. Az emberi bélflóra is termeli.Ha nem viszünk be megfelelő mennyiséget, a szájzugok berepedeznek, nyelv- és szájfájdalom léphet fel, szemviszketést, szemszárazságot tapasztalhatunk, ám hiánya igen ritka.

 

B3-vitamin (niacin): Segít az energiát kinyerni a szénhidrátokból, zsírokból és fehérjékből de nélkülözhetetlen az ideg-, a keringési- és az emésztőrendszer megfelelő működéséhez is. Hiánya kezdetben álmatlanságot, étvágytalanságot és fogyást eredményezhet, súlyosabb esetben pedig többek között mentális és idegrendszeri problémákat okozhat. A szájon át alkalmazott fogamzásgátlók, az alkohol és egyes altatók ronthatják a felszívódását.

 

A B5-vitamin (pantoténsav): a szénhidrátok, koleszterin, hemoglobin, valamint az A-és a D-vitamin képződésében vesz részt. Szükség van rá az idegrendszer megfelelő működéséhez és a növekedéshez. Segít megőrizni a bőr és a haj egészségét és stimulálja a nemi hormonokat.
Hiánya nem jellemző, mert nagyon sok élelmiszerben megtalálható. Egyes súlyos megbetegedések esetén, más B-vitamin hiánnyal együtt fordulhat elő.

 

B6-vitamin (piridoxin): Az idegrendszer működéséhez elengedhetetlen, legfontosabb szerepe a fehérjék lebontása. Szabályozza továbbá a hámszövetek működését..Hiányának jelentkezésekor gyengének, idegesnek érezhetjük magunkat. Hasfájást érezhetünk, bőrünk könnyebben sérül, vérünkben megemelkedhet a limfociták száma.

 

A B12-vitaminban (kobalamin): A B12-vitamin számos kulcsfontosságú, a szervezet egészét érintő folyamatban vesz részt. Hiánya vérképzéssel és idegműködéssel járó zavarokat okozhat, mint a vérszegénység, a fáradtság, koncentrálási nehézségek vagy memóriaproblémák. A B12 vitaminhiány különösen gyakran fordul elő vegetáriánusoknál és vegánoknál, idősebbeknél, illetve várandós és szoptató nőknél, ezért nekik mindenképp érdemes a szedése, megelőzve a hiányt.

 

B9- vitamin (folsav): nélkül vérszegénység, feledékenység, aluszékonyság, apátia, ingerlékenység, depresszió, tévképzetek jelentkezhetnek. A leggyakrabban inkább a vérszegénységgel, illetve a várandós édesanyák folsavhiánya miatt születési rendellenességekkel találkozunk.

 

C-vitamin (aszkorbinsav): A C-vitamin köztudottan erős antioxidáns és elősegíti egy nagyon fontos nyomelem, a vas felszívódását a szervezetben. Hiánya miatt leggyakrabban az erek fala sérül, emiatt lépnek fel a bőr alatti vérzések, majd a fájó, vérző, gyulladt íny miatt a fogak is meglazulhatnak, kihullhatnak. Enyhébb esetekben is megnő a fertőzések, betegségek veszélye, mert az immunrendszer legyengül. Lassul a sebgyógyulás, gyakori következmény a fáradtság.

 

A D-vitamin előállítására a szervezet napfény hatására is képes. Éppen ezért főleg az őszi és téli hónapokban, amikor bőrünk kevesebb napfénnyel érintkezik, érdemes odafigyelni pótlására.
A D-vitamin befolyásolja a csontosodást, csökkenti a vércukorszintet, blokkolja a sejtburjánzást, így hatásos gyógymód lehet a rákbetegségek egyes fajtáinál. Hiánya lehet gyermekeknél angolkór, illetve a nem meg felelő D-vitamin bevitel kedvezőtlenül befolyásolja egyes betegségek lefolyását, mint a cukorbetegség, emlőrák, vastagbél daganat.

 

Az E-vitamin: segít megelőzni a szívbetegséget, véd az érelmeszesedés ellen, csökkenti a vércukorszintet, hatásos lehet a főleg éjszaka jelentkező lábizomgörcs kezelésében és rákmegelőző hatása van. Vegyes táplálkozás mellett hiánya nem fordul elő, illetve mérsékelt hiányának nincsenek jellmező tünetei.

 

A K-vitamin: nélkülözhetetlen a véralvadáshoz. Hiánya lassú sebgyógyulást, fokozott sebvérzést, orrvérzést, lassú véralvadást, illetve csontritkulást okozhat és megjelenhet vér a vizeletben is.
Felnőttekben hiánya ritkább, de egyes, több hétig tartó antibiotikum-kúra vagy Crohn-betegség esetén fennáll a veszélye. Újszülöttek pedig szájon át adható K-vitamin injekciót kapnak pótlásul, mivel az anyatejben nem választódik ki megfelelő mennyiségű ebből a vitaminból.

 

Talán így első olvasásra soknak tűnik, de hidd el, nem olyan vészes. Ráadásul az univital.hu-n megtalálhatod őket külön-külön, de akár multivitamin vagy vitaminkomplex formájában is.

Megérdemeljük, hogy egészségesek legyünk, hogy jól legyünk, megérdemeljük, hogy eltűnjenek az apró és kicsit nagyobb bosszúságaink és megérdemeljük, hogy az életünket élvezzük, ne csak túléljük!

Nos, most már te is tudod, mit kell tenned ehhez. Ne várj tétlenül a csodára, nézz szét a vitaminjaink és táplálékkiegészítőink közt és tégy csodát a szervezeteddel te magad!

Katt ide most! >>